Dış Cephe Kaplama
In: Genel0

DIŞ CEPHE KAPLAMA

Dış cephe kaplamaları konutlara zarar veren yağmur,rüzgar,kar,güneş şeklinde dış hava koşullarına karşı etkin bir koruma sunarken hem de güzel duyu olarak binanın mimari tarzını tamamlamak için de kullanılır.

Dış cephe kaplaması ses iletimi en aza indirirken, ısı ve su yalıtımı da sağlayarak binanın ömrünü de uzatır.

mantolama nedir
mantolama nedir

Kaplama malzemeleri çoğu zaman binanın tasarım ve güzel duyu görünümüne uygun olarak seçilir ve uygulanır.

Türkiye’de ağırlıklı olarak ahşap, prekast, american siding, yalı baskı kaplamaları, kompozit (alucobont), granit, alüminyum, naturel taş ve cam cephe kaplamaları kullanılmaktadır, ABD,Kanada ve Avustralya şeklinde ülkelerde dış cephe firmaları yaygın olarak (ısıl şartlara bağlı olarak) ahşap dış cephe kaplamalarıyla beraber, american siding dış cephe kaplamaları kullanılmaktadır.

Isı Yalıtımı Nedir
Isı Yalıtımı Nedir

DIŞ CEPHE KAPLAMA MALZEMELERİNİN ÖZELLİKLERİ

Atmosferin kimyasal etkilerine dayanıklı olması,
Güneş ışınlarının zararı olan etkilerinden bozulmaması,
Isı farkları dolayısıyla oluşacak genleşme ve daralmalardan zarar görmemesi,
Yağış sularından bozulmaması ve suyu içine almaması,
Don etkisiyle bozulmaması,
İçten gelen ve iç yüzeyde oluşan buharın dışarıya çıkmasına engel olmaması şeklinde temel özelliklere haiz olmaları gerekir.

Yapı fiziğiyle ilgili olan bu özelliklerinin yanı sıra malzemeler binanın görünen yüzünü oluşturduğu için, doku özellikleriyle beraber güzel duyu yönden de binayı güzelleştirecek niteliklere haiz olması beklenir.

Dış cephe kaplama çoğu zaman inşaat imalat aşamasında yapıldığı için eski konutlarda uygulamak hem masraflı hem de zahmetli bir iştir. Binalara sonradan yapılabilecek dış cephe kaplamalarının en popülerleri, süratli uygulanabilirlik ve ekonomik sebeplerden dolayı dış cephe mantolama uygulaması ve siding dış cephe kaplamalarıdır.

Her iki dış cephe kaplama sistemi de hem ısı hem de su yalıtımı sağlar, uzun seneler dayanıklılıklarını korurlar ve güzel duyu olarak yaşam alanlarımızı güzelleştirirler.

DIŞ CEPHE KAPLAMA NASIL YAPILIR (Mantolama)

Subasman Profili Uygulaması : Kullanılacak kaplama levhası kalınlığına nazaran subasman profilinin ebatları belirlenir. Profil duvara su terazisi ile muntazam bir hat oluşturacak şekilde ayarlanır ve dübel ile tespit edilir.

Kaplama Levhalarının Yapıştırılması : Hazırlanan yapıştırma harcı levhalara çerçeve metodu ile uygulanır ve dış yüzeyin altından başlanarak boşluk kalmayacak şekilde şaşırtmalı ( tuğla dizimi ) olarak yerleştirilir. Levhaların birleştitği kenarlarda yapıştırıcının taşmamasına dikkat edilmelidir.

Kaplama Levhalarının Dübellenmesi : Rüzgar ve türbülans etkilerini önlemek için mekanik tespit elemanı olarak plastik dübel kullanılmaktadır. Kullanılacak dübel sayısı levha tipine,hava şartlarına ve bina özelliklerine nazaran belirlenir ve uygulanır. Dübeller dış cephe kaplama levhalarının ortasına ve öteki levhalar ile birleştiği ek yerlerine denk gelecek şekilde uygulanır.

Kenar ve Köşe Uygulamaları :  Kenar ve köşeler en fazla mekanik zorlanma tesirinde kalan bölgelerdir ve korunması gerekir. Bu bölgeyi korumak ve çatlama riskini azaltmak için alüminyum ya da fileli plastil köşe profili kullanılmalıdır.

Fileli Sıvası Uygulaması : Kaplama sıvası çelik mala ile levhaların üstüne uygulanır. Donatı filesi sıva harcı hemen hemen taze ve kurumamışken sıvanın içine gömülmelidir. Ihtimaller içinde çatlakları önlemek için file ek yerlerinde 10 santimetre birbiri üstüne binili olarak uygulanmalıdır. Uygulanan sıvanın kalınlığı iki katta 3-4 mm olmalıdır.

Son Kat Dekoratif Kaplama : İlk kat sıva tamamen kuruduktan sonrasında tekstürlü son kat sıva uygulaması yapılabilir. Yağışlı havalarda araç-gereç hususi durumunu kaybedeceği için uygun hava koşullarında uygulama yapılmaması tavsiye edilir. Kafi eleman sayısı ise süratli bir halde ara vermeden uygulanmalıdır.

Dış Cephe Boya Uygulaması : Dış cephelerde boya uygulaması iki kat olarak fırça,rulo yada püskürtme ile cepheye uygulanmalıdır.

Dış cephe kaplama ile ilgili detaylı görsel data için bilgilendirici videolarımızı izlemenizi tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Call Now Button