Isı yalıtımı çeşitleri nelerdir
In: Genel0

Isı Yalıtım Çeşitleri Nelerdir

Konutların ısı etkilerine karşı korunmasında en mühim vazife dış yapı bileşenlerine düşmektedir. En başta dış duvar ve pencereler olmak suretiyle çatı, baca ve zemine temas eden yapı bileşenlerinin yalıtılması durumunda dış çevreden gelen etkilere karşı konutların korunması sağlanmış olmaktadır.

Konutlarda dış duvarlardan meydana gelen ısı kayıpları binanın yüksekliğine nazaran değişim göstermektedir. Yüzey ne kadar büyükse ısı kaybı da aynı oranda artış göstermektedir. Oldukça kattan oluşan konutlarda % 40, tek kattan oluşan konutlarda ise % 25 civarında dış cephe duvarlardan meydana gelen ısı kayıpları meydana gelmektedir. Duvarlarda kısa süreli ısıtma söz mevzusu değilse dış cephe ısı yalıtımı tercih edilmelidir, böylece yapı elemanlarının ısı depolama kapasitesinden de yararlanılmış olunmaktadır. Bununla beraber bu uygulama tüm yapı kabuğunu yağış suları ve ısı gerilimlerden korumakta, konut ömrünün uzamasına destek olmaktadır.

Isı yalıtımı çeşitleri nelerdir
Isı yalıtımı çeşitleri nelerdir

Döşemelerde Yapılan Isı Yalıtımı

Tüm öteki yapı elemanlarında olduğu benzer biçimde bodrum ve döşemelerde de ısı kayıpları meydana gelmektedir. Isı kayıpları tek kattan oluşan konutlarda % 20, fazlaca kattan oluşan konutlarda ise % 6 oranlarındadır.

Suya karşı dayanıklı tazyik mukavemeti yüksek ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalıdır. Yapılacak su yalıtımı döşeme betonunun ve yalıtım levhalarının altına ya da üzerine uygulanabilmektedir. Soğuk bölgelerde konutların iç sıcaklığı ile zemin sıcaklığı arasındaki farkın büyük olması durumunda, zemin üstüne oturan döşemede de ısı yalıtımı yapılması gerekmektedir.

Pencerelere Uygulanan Isı Yalıtımı

Pencereler ısı geçirgenliği en fazla olan yapı elemanlarıdır, pencerelerin toplam ısı kaybının en büyük bölümünü, transmisyon ısı kaybı ve derzlerin niçin olduğu ısı kayıpları olusturmaktadır. Yüksek konutlarda %7 tek kattan oluşan konutlarda ise %20 oranında ısı yitirilmesine niçin olmaktadır. Pencereler kışın güneş ışığını geçirerek ısı kazancı sağlamakta sadece güneş ışığı almadığı zamanlarda kazanılmış olduğu ısıyı derhal kaybetmektedir. Doğrama türlerine (ahşap, pvc, metal) nazaran pencereler ısı geçirme katsayıları bakımından farklılık göstermektedirler. Çerçeveden meydana gelen ısı kaybı camlardan kaybolan ısı kayıplarından daha önemlidir. Çerçeveler ısı kaybı yönünden soğuk köprü görevini üstlenmekte, bundan dolayı çerçeve için kullanılacak malzemenin ısı iletim katsayılarının düşük olması gerekmektedir. Son yıllarda plastik doğrama malzemeleri ve ısı köprüsü tesirini azaltacak konstrüksiyonlar kullanılmaya başlanmıştır.

Odaların en sıcak bölgesi radyatör arkalarıdır. Oda sıcaklığı 20°C iken radyatör arkalarındaki ısı 45°C kadar çıkmaktadır.  Termodinamik yasaları gereği iki ortam arasındaki ısı farkı ne kadar fazla ise ısı geçişi o denli fazla olmaktadır. Dışarısı ile en fazlaca ısı farkı olan ve ısının en acele kaybedilmiş olduğu bölgelerden birisi radyatör arkalarıdır.

Çatılara Uygulanan Isı Yalıtımı

Binaların rutubet kararlılığı ile beraber ısı kararlılığı da son aşama ehemmiyet taşımaktadır. Isıl kararlılığı için konutların yalıtılması gerekmekte ve öteki yapı elemanları benzer biçimde çatılarda bu yalıtım uygulamasına dahil olmalıdır. Konutlar suyun içeride buharlaşıp dışarıda yoğuşacağı şekilde tasarlanmalıdır. Su buharının konutların içinde yoğuşmadan dışarı atılabilmesi ve vantilasyon ile havanın daha çok su tutabilmesi için yalıtım ve yapı malzemelerinin su buharının yoğuşmasına izin vermeyecek şekilde seçilmesi gerekmektedir. Gece ile gündüz arasındaki ısı farkları sebebiyle konutlarda ısıl hareketlilik söz mevzusudur. Çatılarda yapılacak yalıtım uygulamaları ile bu ısıl hareketlilik belli oranlarda sabitlenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Call Now Button