mantolama nedir
In: Genel0

Mantolama Nedir?

Binalarda ısı yalıtımı için içten, dıştan ve sandviç duvar olmak suretiyle 3 değişik yöntem uygulanır. Isı köprülerinin oluşumunu önlemek ve yalıtımın sürekliliğini sağlamak için meydana getirilen en iyi uygulama mantolama uygulamasıdır. Dış cephe mantolama uygulaması yapı fiziği açısından en uygun olan ısı yalıtım sistemidir.

Mantolama mevsim şatlarına nazaran ısı yitik ve kazançlarını engellemek için bina dış kabuğunun ısı yalıtım malzemeleri ile kaplanmasıdır. Teknik olarak ise ısı köprüsü oluşturmadan lüzumlu ısı iletim katsayısına ulaşmak için bina dış yüzeyine meydana getirilen ısı izolasyonudur.

Mantolamanın Avantajları Nelerdir

Bina dış yüzeyindeki her türlü kiriş, kolon, hatıl vb.. betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.

Binayı dışarıdan bir manto benzer biçimde sararak ana malzemede ısı farkları sebebi ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.Dış duvarlarda oluşan yaz kış ısı farkları 5 oC kadar çıkabilmektedir.

Bina dış duvarları dış ortamın tüm etkilerinden korunur.

Yoğuşma riski en aza indirilir.

Hem ısı hem de su yalıtımı sağlar

Tekniğe uygun yapılmış bir mantolama uygulaması %50 ye varan ısı tasarrufu sağlar.

Mantolama yapılmış binalarda ısı dengeli bir halde dağıldığı için yoğuşma ve hava akımı olmaz, bu sayede konforlu bir yaşam alanı elde edilmiş olur.

Yakıt tüketimini azalttığı için çevrenin korunmasına katkı sağlar.

Binanın dış duvarlarında beton içindeki donatıları korozyona karşı koruyarak bina ömrünü uzatır.

Isı yalıtımı çeşitleri nelerdir
Isı yalıtımı çeşitleri nelerdir

Mantolama nerelere uygulanabilir

Binaların dış duvarlarına, çatılarına, toprak temaslı mahallere, katları ayıran döşemelere, depo garaj benzer biçimde ısıtılmayan bölümlere bakan kısımlara ve soğuk hava depolarına mantolama uygulaması yapılabilir.

Mantolama ne kadar sürede yapılır

Mantolama uygulaması orta büyüklükteki bir bina için averaj 1-4 hafta içinde sürmektedir. Hava koşulları, binanın büyüklüğü, uygulamada çalışacak personel sayısı bu süreyi pozitif ya da negatif etkileyebilmektedir. Güçlü rüzgar, sis ya da yağmurlu hava koşullarında mantolama uygulaması yapılmamalıdır.En ideal vakit, uygulama yapılacak dış yüzeyin ve ortam sıcaklığının minimum +5 oC olduğu dönemdir.

MANTOLAMA SİSTEMLERİ NASIL KORUNUR
Isı yalıtımı nedir
Isı yalıtımı nedir

Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çamaşır demirlerinin tümünün sökülmesi gerekmektedir. Sistemin ana prensibi hiçbir aralık kalmadan cephenin tamamının ısı yalıtım levhaları ile kapanması olduğundan söz mevzusu unsurların mantolama sonrası cepheye monte edilmemesi oldukça daha sıhhatli bir karar olacaktır. Gene eski binalarda daire doğramalarının değiştirilmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu değişikliğinde yapılması da sistemin zarar görmemesi adına mühim katkı elde edecektir. Bazı binalarda zemin katlar vasıta otoparkına cephelidir. Bu tip durumlarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit yada araçlar için lastik bar demirlerinin konması istenmeyen kaza risklerini ortadan kaldıracaktır.

Bina yönetimlerinin mantolama sonrası kat malikleriyle birlikte ortak karar alarak ilerleyen dönemlerde de dış cephe ısı yalıtım sistemlerine hususi yönetim tedbirleri alınması her insanın ortak çıkarına olacaktır. Tüm bu tedbirlere karşın onarım isteyen bir durum söz mevzusu olduğunda binanızın uygulamalarını icra eden firmayla görüşüp yardım talep etmeniz doğru bir seçim olacaktır.

Yapınızın ömrü ve sizin yaşam alanınızın sağlığı açısından günümüz yapı sektörünün en geçerli çözümü olan dış mantolamanın avantajlarından sonuna kadar faydalanmanız gene sizin elinizdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
Call Now Button